Ev Tarhanası

Organik Tarhana Nedir? Organik Ürünlerin Farkı

organik tarhana nedir

Günümüz her şeyin doğal ve katkısızının arandığı bir dönem olmuştur. İnsanların daha sağlıklı daha dinç olabilmek için yediklerine içtiklerine daha çok önem verdikleri gözlemlenmektedir. Söz konusu bebekler ve çocuklar olunca anne babalar bebeklerine yedireceklerine daha çok dikkat eder olmuşlardır. Gıda tüketimi konusunda insanlar son zamanlarda ince eleyip sık dokur hale geldiler. Aldıkları tükettikleri ürün ve gıdaların ne kadar sağlıklı olduğunu irdeler oldular. İnsanlardaki tüketim şeklinin değişmesinden dolayı organik, doğal ve katkısız ürün pazarı her geçen gün artmaktadır. Tüketiciler başta sebze ve meyve olmak üzere tükettikleri gıda maddelerinde organik özellik aramaktalar. Tüketicilerin organik ürün, katkısız ürün, doğal ürün özelliklerini öğrenmeleri ve kavramalarının akabinde bu tür tüketicilerin isteklerine göre ürün yelpazesinde ve çeşitliliğinde gözle görülür artışlar görülmektedir.

ev tarhanası

Organik Ürün Grupları

Organik ürünleri iki gruba ayırmak mümkündür. Birinci grupta organik sebze ve meyveler yer almaktadır. İkinci grupta ise organik sebze ve meyvelerin kullanılarak üretilen/yapılan işlenmiş yiyecekler yer almaktadır. Yukarıda verilen gruplamaya göre organik tarhana da ikinci grup ürünlere girmektedir. Organik tarhana üretiminde yoğurt, un, kırmızı kapyabiber başta olmak üzere bütün ürünler organik yetiştiricilerin yetiştirmiş olduğu ya da üretmiş olduğu organik ürünlerden kullanılmaktadır. Tarhana katılan malzemelerden aldığı vitamin, mineral ve amino asitlerden dolayı çok değerli bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tarhana bebekler, yaşlılar, çocuklar başta olmak üzere bütün yaş grupları için, içinde bulundurduğu vitamin, mineral ve amino asitlerin etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirici bir besindir. Tarhananın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin yanı sıra sindirim sistemine fayda sağlayan etkenlerden dolayı özellikle sindirim zorlukları yaşayan bebekler ve yaşlıların tüketmeleri uzmanlar tarafından önemle tavsiye edilmektedir.

Katkı Maddesi Kullanılmıyor

İster organik tarhana olsun ister organik bebek tarhanası isterse de katkısız ev tarhanası olsun Tombul tarhana ürünlerinin üretiminde hiçbir katkı maddesi kullanmamaktadır. Toplumumuzda son zamanlarda beslenme alışkanlığı değişim göstermiştir. Hazır ve kısa sürede yapılan yiyeceklerin daha çok tercih edildiği zaman diliminde yaşıyoruz. Tarhana çorbası da yapımı kolay, lezzetli ve pratik çorbalarımız arasındadır. O nedenle tarhana pazarı her geçen gün büyümekte ve insanların tarhanaya olan ilgisi artmaktadır. Tombul Tarhana olarak tüketicilerimize en kaliteli en lezzetli Türk mutfağına uygun tarhana üretimini yapmak gayesindeyiz. Toz tarhana üretimi bölgelere göre farklılık göstermekle beraber özü aynıdır. Tombul Tarhana olarak Uşak-Kütahya tipi tarhana olarak da bilinen toz tarhanayı üretmekteyiz. Yöresel ve bölgesel farklılıkların görüldüğü Türk mutfağında tarhana pazarının toz tarhana çeşidi etrafında döndüğü bilinmektedir. O nedenle toplumumuz genelinin damak zevkine uygun olan toz tarhana üretimimizi her geçen gün artırarak devam etmekteyiz.

Organik sektöründeki gelişmelere paralel olarak organik ürün üretmek isteyen yatırımcıların çoğalması ile organik ürün çeşidinde artışlar yaşanmış bunun etkisi ile “organik gıda sektörü” son yıllarda ciddi büyüme göstermiştir. Katkı maddesiz ürün tüketmek isteyen tüketicilerin istek ve talepleri doğrultusunda ürün geliştiren üreticiler her geçen gün yeni yeni ürün üretip/keşfedip piyasaya sürmektedirler. Organik ürün pazarının bu denli gelişmesinin diğer bir nedeni ise online alışveriş kültürünün artması ve online alışveriş yapanların sayısının günden güne büyüyor olmasıdır. Tüketici aradığı organik ürünü evinden, mahallesinden ya da şehrinden çıkmadan internet üzerinden sipariş vererek kapısına kadar gelmesini sağlıyor. Global bir köy haline gelen dünyada internete erişebilen herkes aradığı ürünü bulup alışveriş yapabilir hale gelmiştir.

Online Alışveriş

İster küçük çaplı yerel bir üretici olsun isterse devasa boyutta global üretici olsun online alışveriş sistemleri kurarak müşterilerinin ayaklarına fiziksel olarak gitmek yerine müşterilerinin internet ortamında kendilerini bulmasını sağlayarak yeni müşterilere satış fırsatı yakalamaktadırlar. İnternet sayesinde alışverişin şekli değişmiş, mal ile satıcı ile fiziksel temas azalmış ve sürecin internet üzerinden devam ederek mal teslimi kargolar vasıtası ile yapılarak alışveriş süreci tamamlanmaktadır. İnternet sayesinde alışveriş süreçleri kısalmış, sürecin sonuçlanması hızlanmış ve tüketicilerin temin etmek istedikleri ürün ya da mal için harcayacakları zaman kendilerine kalmaktadır. www.tarhanam.com üzerinden vereceğiniz tarhana siparişleriniz ister kapıda ödemeli isterseniz de eft ödemeli olarak gönderilmektedir.

Yiyecek maddeleri başta olmak üzere her ürünün uzun süre saklanması, depolanması yani ürünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır. Dayanıklılığını, lezzetini artırmak, kıvamını artırmak, şeklini korumak, renk vermek vb ekstra özellikler katmak için gıda maddelerine üretim esnasında çeşitli maddeler katılmaktadır. Katılan bu maddelerin insan sağlığına zararlı olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmış durumdadır. Hal böyle olunca bilinçli tüketiciler aldıkları, kullandıkları, yedikleri ürünlerin içeriklerini inceler olmuşlar ve bilinçli tüketicilerin artması ve aldıkları tavır sayesinde üreticiler üretimlerine daha çok dikkat eder hale gelmişlerdir.

Tüketicilerin yanı sıra anne babaların bilinçlenmesi ile son zamanlarda özellikle Organik tarhana, Organik Bebek Tarhanası üretim ve satışında ciddi artışlar görülmektedir. Özellikle annelerin bebeklerine katkısız, doğal ve organik ürünler arayışları ve tercih etmeleri neticesinde katkısız, organik bebek ürünlerinin hem tüketimi hem üretimi hem de çeşitleri artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir