Ev Tarhanası

Bebek Tarhanası ile Normal Tarhana Arasındaki Farklar

Bebek Tarhanası ile Normal Tarhana Arasındaki Farklar

Ülkemizin mutfağı çok geniş ve zengindir. Bu zenginliklerin içinde bir ürünümüz var ki 6 aylık bebekten tutunda 90 yaşındaki ihtiyara kadar herkes rahatlıkla tüketebilmektedir. Bu ürün tarhanadır. 6 aydan sonra bebeğine normal tarhana yediren anneler olduğu gibi bebek tarhanası tercih eden annelerde vardır. Bebeğin bünyesine göre yediklerine verdiği tepkilere göre karar vermek gerekmektedir.

Bebek Tarhanası besleyici bir gıda olduğu için anneler tarafından tercih edilen bir üründür. Bebek tarhanası özellikle bebeklerin ek gıdaya geçiş aşaması başta olmak üzere ek gıda ile beslenme sürecinde annelerin kurtarıcısıdır. Bebekler için besleyiciliği yüksek olan tarhana üretim aşamasında bebeklere göre hazırlanmamış ise faydadan çok zarar verebilir.

Bebek Tarhanasında Acı Olmaz

Normal tarhana hem acılı hem acısız yapıldığı için bebek tarhanasında acı olmaz diyebilirsiniz. Doğru bir cevap ama yeterli değil. “Bebek tarhanasında acı olmaz.” Bebeklerin bünyeleri henüz tam manası ile tam gelişmediği için acı başta olmak üzere diğer baharatları da sindiremez.  

Bebek Tarhanasında Baharat Olmaz

Bebek tarhanasında acı dahil nane, kekik, maydanoz, dereotu ve buna benzer hiçbir baharat ve yeşillik de olmamalıdır. Biz büyükler için çok faydalı olan bu tür baharat ve yeşillikler bebeklerin bünyeleri için henüz uygun değildir.

Bebek Tarhanasında Tuz ve Şeker Olmaz

Bebek tarhanasında her hangi bir baharatın olmaması gerektiğini öğrendik. Baharatın yanı sıra tuz ve şekerin de bebek tarhanasında olmaması gerekiyor.

Bebek Tarhanasında Bakliyat Çeşitleri Olmaz

Bebek tarhanasında baharat, tuz, şekerin olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra tarhana yapılırken katılan, nohut, fasulye, mercimek gib bakliyatlarında bebek tarhanasında olmaması gerekiyor. Bakliyatlar büyükler için çok faydalı olmakla beraber gaz yapıcı özelliklerinden dolayı bebekler için uygun değildir.

Gluten Hassasiyetine Dikkat

Gluten hassasiyeti olan bebekler için buğday unundan yapılmış tarhana uygun değildir. O nedenle eğer bebeğimizde bu tür bir hassasiyet var ise bebeğimize tarhana vereceksek glutensiz bebek tarhanalarını tercih etmeliyiz.

Domatese ve Salçaya Karşı Hassasiyete Dikkat

Gluten hassasiyeti gibi domatese hassasiyeti olan bebekler içinde için de domates olmayan domates ürünleri (domates salçası)  kullanılmayan bebek tarhanası tercih edilmelidir.

Soğana Karşı Hassasiyete Dikkat

Gluten- domates hassasiyeti gibi bazı bebeklerde soğana karşıda hassasiyet olabiliyor o nedenle eğer bebeğinizin soğana karşı hassasiyeti var ise bebeğinizin sağlığı için içinde soğan kullanılmayan bebek tarhanalarını tercih etmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir